Podatkovni znanstvenik (Data Scientist) je eden izmed najbolj iskanih poklicev v sodobni digitalni dobi. Za uspešno kariero na tem področju je priporočljiv študij računalništva, matematike, statistike ali umetne inteligence. Veliko univerz ponuja specializirane programe iz podatkovne znanosti, kjer se študenti učijo programiranja (Python, R, SQL), obdelave velikih količin podatkov ter uporabe algoritmov strojnega učenja. Poleg tehničnega znanja so pomembne tudi analitične sposobnosti in razumevanje poslovnih procesov.
Delo podatkovnega znanstvenika vključuje zbiranje, čiščenje in analizo podatkov, iskanje skritih vzorcev ter razvoj modelov za napovedovanje trendov. Njihovi rezultati pomagajo podjetjem pri sprejemanju boljših odločitev, optimizaciji delovanja in razvoju novih storitev. Uporaba podatkovne znanosti je široka – od zdravstva in financ do marketinga in logistike. Podatkovni znanstveniki pogosto delajo v ekipah z inženirji, analitiki in poslovnimi strokovnjaki, zato so tudi komunikacijske veščine zelo pomembne.
Zaposlitvene možnosti za podatkovne znanstvenike so izjemno dobre. Povpraševanje po strokovnjakih, ki znajo analizirati velike količine podatkov, stalno raste, saj podjetja in organizacije iščejo načine za izboljšanje svojih storitev s pomočjo podatkov. Podatkovni znanstveniki so zaposleni v tehnoloških podjetjih, bankah, farmacevtskih korporacijah, trgovskih verigah in celo v javnem sektorju. Poleg tega imajo možnost dela kot samostojni svetovalci ali razvijalci inovativnih podatkovnih rešitev. Poklic ponuja dobro plačilo, fleksibilnost in možnost dela na daljavo, zaradi česar je ena najbolj perspektivnih karier prihodnosti.