Biotehnologija je interdisciplinarna znanost, ki združuje biologijo, kemijo, genetiko in inženirstvo. Za poklic biotehnologa je potreben študij biotehnologije, mikrobiologije ali sorodnih ved, ki omogočajo poglobljeno razumevanje živih sistemov in njihove uporabe v industriji. Študij običajno vključuje laboratorijske raziskave, delo s celicami, molekulami in mikroorganizmi ter razvoj novih biotehnoloških aplikacij.

Biotehnologi se ukvarjajo z razvojem zdravil, gensko modifikacijo organizmov, raziskavami v prehrambeni industriji ter rešitvami za okoljske izzive, kot so biogoriva in čiščenje onesnaženja. Njihovo delo pogosto poteka v laboratorijih, raziskovalnih inštitutih ter biotehnoloških podjetjih. Napredek na področju genske terapije in personalizirane medicine je še posebej zanimiv, saj omogoča razvoj terapij, prilagojenih posameznim bolnikom.

Zaposlitvene možnosti za biotehnologe so široke – od farmacevtske in medicinske industrije do agroživilske in okoljske tehnologije. Lahko delajo v biotehnoloških start-upih, multinacionalnih korporacijah, javnih raziskovalnih institucijah ali kot svetovalci pri razvoju novih tehnologij. Zaradi hitrega razvoja biotehnologije je to področje zelo perspektivno, s številnimi možnostmi za inovacije in globalni vpliv.