Bioinformatiki se ukvarjajo z analizo bioloških podatkov in razvojem algoritmov ter orodij za razumevanje bioloških procesov. Študij bioinformatike združuje znanja s področij biologije, genetike, računalništva, statistike in matematike. Študentje se naučijo obdelave in analize velikih količin podatkov, ki jih pridobivamo iz genetskih raziskav, molekularne biologije in drugih področij živih sistemov.
V poklicu bioinformatika je osrednja naloga obdelava podatkov in uporaba matematičnih modelov za reševanje bioloških vprašanj. Bioinformatiki sodelujejo v raziskavah, kot so analiza genomov, evolucijske študije, odkrivanje novih zdravil in biomedicinske raziskave. Uporabljajo računalniške metode za napovedovanje strukturnih značilnosti beljakovin, simulacije bioloških procesov in proučevanje genetskih bolezni.
Bioinformatiki imajo zaposlitvene možnosti v farmacevtskih podjetjih, biotehnoloških raziskovalnih inštitutih, univerzah in tudi v javnih zdravstvenih organizacijah. Ker se področje genomike in personalizirane medicine hitro razvija, je povpraševanje po bioinformatikih vedno večje, zlasti v biomedicini in raziskavah novih terapij.