Poklic konservatorja-restavratorja je namenjen ohranjanju kulturne dediščine, saj strokovnjaki na tem področju obnavljajo in zaščitijo umetniška dela, arhitekturne spomenike, predmete kulturne dediščine ter zgodovinske dokumente. Študij konservatorstva in restavratorstva združuje znanja umetnostne zgodovine, kemije, materialov in tehnologije obdelave umetnin. Študenti se naučijo prepoznavanja zgodovinskih materialov, razumevanja procesov staranja in obvladovanja tehnik za ohranjanje ter restavriranje različnih predmetov.
Delo konservatorja-restavratorja je zelo natančno in zahteva potrpežljivost ter izjemen občutek za podrobnosti. Vsak predmet ali umetnina ima edinstvene značilnosti in zgodovinsko vrednost, zato je ključnega pomena, da strokovnjaki skrbno ocenijo stanje objekta, preučijo njegovo zgodovino in analizirajo potrebne restavratorske ukrepe. Pri delu uporabljajo posebne kemikalije, orodja in metode za čiščenje, popravilo ali ojačanje predmetov, da jih zaščitijo pred nadaljnjim propadanjem.
Konservatorji-restavratorji so zaposleni v muzejih, galerijah, arhivih, konservatorskih centrih ter pri specializiranih podjetjih, ki se ukvarjajo s kulturno dediščino. Pogosto sodelujejo z umetnostnimi zgodovinarji, arheologi in drugimi strokovnjaki, saj je njihovo delo interdisciplinarno in zahteva širok spekter znanj. Poleg tega so lahko tudi samostojni restavratorji in sodelujejo na projektih po naročilu, kjer skrbijo za ohranjanje kulturne dediščine, bodisi v Sloveniji ali tujini.
Povpraševanje po konservatorjih-restavratorjih je stabilno, saj kulturna dediščina predstavlja pomemben del nacionalne in svetovne identitete. Sodobni trendi v poklicu vključujejo digitalizacijo kulturne dediščine, kjer konservatorji-restavratorji pomagajo pri ustvarjanju digitalnih kopij umetnin in zgodovinskih objektov, da so te dostopne širši javnosti. V poklicu se pojavljajo tudi nove metode in materiali, ki omogočajo trajnejšo zaščito in manj invazivne postopke obnove, kar pomeni, da konservatorji-restavratorji nenehno nadgrajujejo svoje znanje.